Uluslararası Toplumsal ve İktisadi Araştırmalar Kongresi

TÜR: ULUSLARARASI

TARİH: 10-12 Mayıs 2018

YER: NEVŞEHİR

WEB SİTESİ: http://www.utiak.com/TR/

Dünyamızın son on yıl içerisinde çok sancılı bir süreçten geçtiği herkesin gözlemlediği bir olaydır. Bizler bu kadar sancılı bir dönemi en son geçtiğimiz yüzyılın başında ve ortasında yaşamıştık. Dünyamızın geçmişte yaşadığı bu kargaşa ve sancılar dünya toplumlarını iki dünya savaşına sürüklemiştir. Bu çerçeveden değerlendirildiğinde büyük umutlar ile karşıladığımız 21. yüzyıl, insanlığa çok acı dramlar getirmiştir: Bölgesel savaşlar ve çatışmalar, toplumsal hareketlilikler, isyanlar, bölünmeler, iç savaşlar ve daha sayamayacağımız diğer birçok insanlık dramları. Şüphesiz yaşanan bu dramlardan en çok çocuklar, kadınlar ve savunmasız masum insanlar başta olmak üzere tüm insanlık etkilenmektedir.

Nitekim bugün dünyada var olan göçmenlerin sayısı 200 milyonu aşmıştır. Bu sayı Türkiye nüfusunun 2 buçuk, Ürdün’ün 20 ve Lübnan’ın 28 katına tekabül etmektedir. Bölgemiz açısından baktığımızda ise 2005 yılında 25 milyon civarında bulunan göçmen nüfusu bugün 60 milyon civarındadır. Bu istatistikler dünyadaki göçmen nüfusunun dörtte birinin bizim bölgemizde bulunduğunu göstermektedir. Göçmen sayısının bu kadar fazlalaştığı bir ortamda elbette birçok çevrenin dikkati de bu sahaya kaymaktadır. Ülkemiz ve bölgemizdeki gelişmeler ışığında “Uluslararası Toplumsal ve İktisadi Araştırmalar Kongresi” bu yıl ilk kongresini “Ortadoğu’da Göç Hareketleri Ve Değişen Dinamikler” ana teması ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli üniversitesi ev sahipliğinde 10-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında Nevşehir’de Üniversite Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede Nevşehir Hacı Bektaş veli Üniversitesi koordinasyonunda düzenleyeceğimiz kongrede siz değerli bilim insanlarını Nevşehir’de

ağırlamak bizleri memnun edecektir.

Kongrede kabul edilen bildirilerin özetleri kongre özet kitabında yayınlanacak, bildirilerin tam metinleri ise ya yazarın seçeceği kongreyi destekleyen uluslararası hakemli dergilerde hakem süreci tamamlandıktan sonra ücretsiz yayınlanacak ya da isteyen yazarların bildiri tam metinleri elektronik/basılı kitap olarak yayınlanacaktır. Kongre dili Türkçe, Arapça ve İngilizce’dir.

Kongre kapsamında ayrıca uluslararası karma resim sergisi düzenlenecektir. Kongreye resim gönderen katılımcıların çalışmaları Seçici Kurul tarafından değerlendirilecektir. Kabul edilen çalışmalar kongre süresince sergilenecektir. Kabul edilen çalışmalar kongre merkezinde 10-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında sergilenecektir. Sergilenen çalışmalar için e-katalog hazırlanacaktır. Sempozyuma resim göndermek isteyen katılımcılar resimlerini utiak2018@gmail.com adresine gönderebilirler.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: