2nd International Congress on Tourism, Economic and Business Science (ICTEBS)

TÜR: ULUSLARARASI

TARİH: 01-04 KASIM 2018

YER: KOCAELİ

WEB SİTESİ: http://www.ictebs.org/

Dear Scientists,

The 2nd International Congress on Tourism, Economic and Business Science (ICTEBS) will be held in Kartepe/Kocaeli on 01-04 November 2018, which will be organized in cooperation with Nobel Science and Research Center and Kocaeli University. ICTEBS is open to academics, researchers and students conducting research in the fields of Tourism, Business and Economics.

The aim of ICTEBS 2018 is to bring academics and researchers working on tourism, business and economics together to create an environment for scientific sharing and discussion, to meet and interact with the academic environment.

The oral presentations and poster abstracts presented at the Congress will be published in English in the abstract book of the International Congress on Tourism, Economic and Business Sciences (www.ictebs.org), and if requested by the authors, the research will be published as an article in the “International Journal on Tourism, Economic and Business Sciences (http://dergipark.gov.tr/ijtebs)  International Journal of Social and Economic Sciences (http://www.nobel.gen.tr/dergiyilisayisi.aspx?dergi_adi=IJSES)” which is after being subjected to necessary scientific evaluations.  Turkish and English presentations will be made at the congress.

ICTEBS 2018 will be able to reach its purpose through contribution, support and participation of you valuable scientists. We will be honored to see you on 01-04 November 2018 in KARTEPE/ KOCAELİ.

Değerli Bilim İnsanları,

Nobel Bilim ve Araştırma Merkezi ile Kocaeli Üniversitesi işbirliğinde düzenlenecek olan 2.Uluslararası Turizm, Ekonomi ve İşletme Bilimleri Kongresi (International Congress on Tourism, Economicand Business Sciences-ICTEBS) 01-04 Kasım 2018 tarihlerinde Kartepe/ Kocaeli’de gerçekleştirilecektir. ICTEBS, Turizm, İşletme ve Ekonomi ile ilgili alanlarda araştırma yapan akademisyenler, araştırmacılar ve öğrencilere açıktır. ICTEBS 2018’in amacı; turizm, işletme ve ekonomi ile ilgili konularda çalışan akademisyenleri ve araştırmacıları bir araya getirerek, bilimsel paylaşım ve tartışmalara ortam oluşturmak, akademik çevre ile tanışma ve etkileşimde bulunma olanağı sunmaktır.

Kongremizde sunulan sözlü bildiri ve poster özetleri, Uluslararası Turizm, Ekonomi ve İşletme Bilimleri Kongresi (www.ictebs.org) özet kitapçığında İngilizce olarak basılacak olup, yazarlar tarafından talep edilmesi durumunda,gerekli bilimsel değerlendirmelere tabi tutulduktan sonra yayın şartlarını sağlayan araştırmalar, “International Journal ofTourism, Economicand Business Sciences- IJTEBS ve International Journal o

f Social and EconomicSciences- IJSES” dergilerinde makale olarak  yayınlanabilecektir. Kongremizde Türkçe ve İngilizce sunum yapılabilecektir.

Kongremiz ICTEBS 2018; siz değerli bilim insanlarının katkı, destek ve katılımları ile amacına ulaşabilecektir. Sizleri 01-04 Kasım 2018 tarihlerinde KARTEPE/KOCAELİ’de ağırlamaktan mutluluk duyarız.

Prof.Dr. İrfan ARIKAN- FH Krems University / AUSTRIA

Prof. Dr. Sami KARACAN- Kocaeli University/ TÜRKİYE

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: