2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi (INCSOS 2018)

TÜR: ULUSLARARASI

TARİH: 23-25 Mart 2018

YER: KUDÜS

WEB SİTESİ: http://incsos.org

Sevgili meslektaşlarımız,

Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi II’nin (INCSOS 2018), Gazi Üniversitesi, Turkish Studies Dergisi ve El-Kudüs Üniversitesi işbirliği içinde Kudüs’te gerçekleştirileceğini duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Sizi Filistin topraklarının Kudüs şehrinde ağırlamaktan onur duyacağız.

Kudüs belki de dünyanın tarihsel ve dini olarak Yahudilerin, Hıristiyanların ve Müslümanların önem verdiği tek şehirdir. Kudüs şehri Arapça olarak El-Kuds veya Baitul-Maqdis (“Soylu, Kutsal Mekân”) olarak bilinir.

Unutulmamalıdır ki Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam, ortak bir kaynaktan gelmektedir.

Hepsi tek tanrılı dinlerdir – bir Tanrı’nın varlığı ve sadece bir Tanrı olduğu inancı. Hz. Musa, Hz. Davud, Hz. Süleyman ve Hz. İsa’nın da bulunduğu Kudüs’teki bölgede Tanrı’nın Birliğini tebliğ etmişlerdir. Bu yüzden bütün dinler tarafından bu bölgeye özel bir önem atfedilmektedir.

Müslümanlar için Kudüs ilk kıbleydi ve namazlarını Kudüs’e dönerek kılarlardı. Hicret’ten 16 ay sonra, Hz. Muhammed’e Kıbleyi Kudus’ten Mekke’ye döndürülmesi talimatı verildi (Kuran 2: 142-144). Peygamberimiz “Yolculuğa çıkmanız gereken üç cami var: Mescidi Haram (Mekke, Suudi Arabistan), Mescidi Nebevi (Madinah, Suudi Arabistan) ve Mescidi Aksa (Kudüs) ” Böylece, Kudus Müslümanlar için dünyadaki en kutsal üç yerden biri kabul edilmektedir.

Gece

yolculuğu (İsra) ve yükselişinde Hz. Muhammed’in ziyaret ettiği yer Kudüs’tür. Bir akşam, Cebrail (as) Hz. Peygamber’i Mekke’deki Mescidi Haram’dan Kudüs’teki Mescidi Aksa’ya mucizevi bir şekilde götürmüştür.

Düzenleme komitesi 23-25 ​​Mart 2018 tarihleri ​​arasında Kudus’te yapılacak olan Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi II (INCSOS 2018-Kudüs) bütün bilim insanlarını davet etmektedir.

Bu davetle, son teorik ve uygulamalı çalışmaları paylaşmak için Sosyal Bilimler alanındaki araştırmacı ve akademisyenlerin bir araya getirilmesini amaçlanmaktadır. Bununla birlikte, bilim insanlarını Kudüs’ün tarihi, kültürel ve dini yerlerini görmek suretiyle kendi alanlarına ilişkin yeni bir vizyona davet ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: