I. Türk Eğitim Kongresi

TARİH: 27-28 ARALIK 2018

YER: İSTANBUL

WEB SİTESİ: http://www.turkegitimkongresi.com/

Türkiye’de son yıllarda eğitim konusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir: Eğitim programları yenilenmiş, eğitim kurumları yapısal ve fiziksel olarak iyileştirilmiş, eğitim ortamları teknolojik imkânlarla donatılmıştır. Bu sayede eğitim göstergelerinde niceliksel artışlar sağlanmıştır. Ancak eğitimin istikametini belirlemek hala çözülmesi gereken bir meseledir. Temelde bu meseleden kaynaklanan ve nemalananlar hariç kimseyi memnun etmeyen merkezi sınavlar, öğretmen yetiştirme, teknoloji kullanımı vb. sorunlar da çözülmeyi beklemektedir. Bu sorunların çözülmesi eğitimin nicelik göstergelerindeki pozitif artıştan çok daha önemlidir. Bu meseleye çare bulmak için neredeyse hiçbir gayret sarfedilmemektedir. Bu hâl Türkiye’nin geleceğini tehdit etmektedir.

Eğitim temel

de bir kimlik inşa etmektir. Eğitimde Milli Kimlik ve İdeal İnsan Modeli Arayışları temalı kongremizde temelde şu iki sorunun cevabı aranacaktır:

  • Türk medeniyetini inşa eden ve bu medeniyetin yaratmak istediği ideal insan kimdir?
  • Milli eğitim sistemi bu ideal insanı yetiştirmek için nasıl dönüşmelidir, ne öğretelim?

Geleceğin büyük ve güçlü Türkiye’si için eğitim alanındaki gelişme ve ilerlemelerin hayati derecede önemli olduğunu düşünen bu meseleleri kendine dert edinen ilim adamlarımızı yukarıda bahsi geçen soruların cevaplarını aramaya davet ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: